skip to Main Content
Directory

DEPARTMENT OF AGRICULTURE

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

NATIONAL PROGRAM MANAGEMENT OFFICE

Myer G. Mula, Ph.D. Director (02) 8929-7349 myermula@gmail.com 2832/33/34
Ulysses J. Lustria, Jr. Assistant Director (02) 8929-7349 uly2lustria@gmail.com 2832
PLANNING, MONITORING AND EVALUATION CLUSTER
Darwin A. Pamatmat Planning, Monitoring and Evaluation Head (02) 8929-7349 dasaad.centralplanbudget@gmail.com 2834
Kit N. Gopela Planning, Monitoring and Evaluation for Fisheries (02) 8929-7349 kgopela@gmail.com 2834
Katherine A. Angeles Regional Planning, Monitoring and Evaluation Lead (02) 8929-7349 katerinangeles@gmail.com 2832
Marie Abigail G. dela Cruz PME Focal Person for CAR and Region 5 (02) 8929-7349 da.saad.delacruzgail@gmail.com 2832
Quincel E. Ramos PME Focal Person for Regions 4B, 6, and 7 (02) 8929-7349 qeramos@gmail.com 2832
Ashley Mae A. Apigo PME Focal Person for Regions 8 and 9 (02) 8929-7349 apigoashley@gmail.com 2832
Natalianne Marie O. Delos Reyes PME Focal Person for Regions 10 and 11 (02) 8929-7349 msguinguing@gmail.com 2832
Jacquelyn M. Rebusit PME Focal Person for Regions 12 and 13 (02) 8929-7349 jacquelynrebusit@gmail.com 2832
PUBLIC RELATIONS AND COMMUNICATIONS CLUSTER
Jhomai S. Canlas Public Relations and Communications Head (02) 8929-7349 jhomaicanlas@gmail.com 2832
Jennifer A. Valcobero PR and Comms Officer for CAR and Region 10 (02) 8929-7349 jenzecreet1994@gmail.com 2832
Jemiema D.R. Arro PR and Comms Officer for Regions 6, 7, and 12 (02) 8929-7349 arrojemiema@gmail.com 2832
Vacant PR and Comms Officer for Regions 8,  9, and 13 (02) 8929-7349 delosreyeslian@gmail.com 2832
Jessa Mae D. Gabon PR & Comms Officer for Regions 4B, 5, and 11 (02) 8929-7349 lipunan.midya@gmail.com 2832
Ian Kevin M. Sevilla Technical and External Communications Officer (02) 8929-7349 iankevinsevilla@gmail.com 2832
ADMINISTRATIVE AND PROCUREMENT CLUSTER
Jennifer D. Taruc Admin and Procurement Head (Admin Lead) (02) 8929-7349 jennifertaruc@gmail.com 2833
Juliet F. Cruz Procurement Lead (02) 8929-7349 julietcruz240@gmail.com 2833
Edmer N. Abanto Admin and Procurement Support Officer (02) 8929-7349 26abanto@gmail.com 2833
Martin D. Biter Admin and Procurement Support Officer (02) 8929-7349 2833
Ronald Manabat Admin Support Officer to the Director (02) 8929-7349 2833
INFORMATION TECHNOLOGY AND DATABASE CLUSTER
Randy C. Ocampo Information Technology and Database Head (02) 8929-7349 randy.c.ocampo@gmail.com 2834
Thoburn S. Gustilo, Jr. Information Technologist (02) 8929-7349 thoburngustilo@gmail.com 2834

BUREAU OF FISHERIES AND AQUATIC RESOURCES

STEERING AND REVIEW COMMITTEE

Euardo B. Gongona   Undersecretary  DA- BFAR
Drusila S. Bayate Asst. Director for Technical Services & International Affairs
Nestor D. Domenden Asst. Director for Operations
Demosthenes R. Escoto  Asst. Director for Admin Services
Maria Abegail Albaladejo  FPED
Zaldy P. Perez Finance and Mngt. Division
Mildred M. Buazon  Administrative Division
Nilo S. Katada  Chief- of- Staff, Director’s Office

TECHNICAL WORKING GROUP

Elymi Ar-J S. Tuńacao SAAD Focal
Arnel R. Valenzuela Alternate Focal
Lina Zulueta Accounting
Ma. Teresa Duguiles Budget Officer
Ronnie Tolentino Budget Technical Staff

BFAR SAAD NATIONAL SECRETARIAT

Michael Jay Hadlocon FPED
Imelda R. Calixto IFAD
Angelica Mae J. Pila IFAD
Ana Marie Arenas FPED
Eduardo S. Leańo Jr. Information Officer
Maria Africa Mendioro FPED
Victoriana Baay Cashier
Sheila Riva Soriaga Budget
REGIONAL PROGRAM MANAGEMENT SUPPORT OFFICES

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Dr. Cameron P Odsey Regional SAAD Focal Person/OIC, Regional Executive Director (074) 445-4973 / (074) 423-4621 da_carfu@yahoo.com
Engr. Danilo P Daguio Deputy SAAD Focal Person/Regional Technical Director for Operations (074) 445-9092 dacar.ortd@gmail.com
Virginia A Tapat  Alternate Focal Person/Chief, Field Operations Division
Edna C Cabaoig TWG: Budget Concerns/Administrative Officer V
Ramon G Bag-eo TWG for Planning Concerns/Planning Officer II
Asuncion N Mendoza TWG:Monitoring Concerns/Project Evaluation Officer III
Reagan  Codmos TWG: Monitoring Concerns/Project Evaluation Officer III
Fernando B Andrada TWG: Administrative Concerns/Administrative Officer V
Jonathan  Pakipac TWG: Engineering Concerns/Engineer II
Benita U Bilgera  TWG: High Value Crops Concerns/Senior Research Specialist II
Kevin Jim B Luna TWG:  Livestock Concerns/Veterinarian II
Bruce  Daculan TWG: Rice Concerns/Agriculturist II
Ronan  Soriano TWG: Corn Concerns/Agriculturist II
Precil M Sales TWG: Organic Agriculture Concerns/Agriculturist II
Leonora K Verzola TWG: AMAD Concerns/Senior Agriculturist
Aida Y Pagtan TWG: Information Concerns/Chief, RAFIS
Gladys T Aligo  TWG:  Institutional Development Concerns/Senior Research Specialist I
Azon W Mangal-ip TWG: Accounting Concerns/Accountant III
Landes B Teofilo SAAD Focal Person/Senior Science Research Specialist
Daisy B Yogyog SAAD Assistant Focal Person/Agriculturist II
Leah E Mon Planning Officer/Laboratory Technician II
Aaron Fret T Dumaguing Senior Administrative Assisstant/Senior Administrative Assistant I aarondumaguing@rocketmail.com
Faye P Dulag Project Assistant/Project Assistant III
Charles M Botengan  Information and Technology Officer/Information Systems Analyst I charlesbotengan@gmail.com
Jovelyn B Jereos Program Operation Officer: Apayao/Agriculturist A jereosjovelyn@gmail.com
April Jean  D Pascua Program Operation Officer: Kalinga/Agriculturist A aprilabrilpascua@gmail.com
Marjorie V Casilla Program Operation Officer: Mountain Province/Agriculturist A
Kristel Ann M Atolba Agriculturist/Agriculturist A
Evangeline  Yambot Information Officer/Information Officer I
Mark Dondon U Budod Administrative Assisstant/Administrative Assistant V markbudod18@gmail.com
Richelle Ann O Gundangan  Administrative Assisstant/Administrative Assistant III rgmktg1691@yahoo.com
Milette P Berame Administrative Assisstant/Administrative Assistant III
Arvin T Balageo Administrative Assisstant/Administrative Assistant III
Detleef B Campos Administrative Assisstant/Administrative Assistant III
Christopher D Anggadol Driver/Administrative Aide IV 
Manuel Jr. B Lab-ongen Driver/Administrative Aide IV
CJ C Marzan Driver/Administrative Aide IV 

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Lilibeth L. Signey, Ph.D., CESO V  Regional Director 
Michelle A. Peralta  SAAD Focal Person 
Naela S. Bilag  SAAD Alternate Focal 
Lois June B. Fermin  Chief Aqua-FPSSD 
Jesus M. Astrero  Training Superintendent – RFTD 
Carmelita C. Bolla  Admin V 
Arnold L. Paleng  OIC-PMES 
Prescila M. Maramba  Training Specialist II 
Tyler N. Pacuz  OIC-Budget Officer 
Mae Belle G. Mollaneda  Accountant 
Joyce Payaket  Admin Officer I 
Rodelyn Foronda  Community Development Officer I 
Ryan Manuel  Information Officer 
Marcelo Becya  Driver 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Antonio G. Gerundio Focal Person 927-4350 da4bmimaplan2019@gmail.com
Marilyn S. Bienes Alternate Focal Person 426-0593 da4bmimaplan2019@gmail.com
Corazon O. Sinnung Member, Regional Technical Working Group 426-0657
Josephine D. De Sales Member, Regional Technical Working Group 426-0593
Celso C. Olido Member, Regional Technical Working Group 426-0593
Nex D. Basi Member, Regional Technical Working Group 426-0593
Edelma Edelyn G. Laguerta Member, Regional Technical Working Group (Report Officer) 426-0593
Vanessa E. Ayson Member Regional Program Management Support Team 351-0812
Mary Grace L. Marcelo Member Regional Program Management Support Team 426-0593
Shirley F. Tomas Member Regional Program Management Support Team 426-0634
Ma. Christine C. Inting Member Regional Program Management Support Team 426-0657
Micah G. Cataloctocan Member Regional Program Management Support Team 426-0657
Arman A. Melendrez Member Regional Program Management Support Team 426-0657
Ronald A. Degala Member Regional Program Management Support Team 426-0657
Peter L. Gallinera Member Regional Program Management Support Team 426-0657
Marieta Setias-Alvis Member Regional Program Management Support Team 426-0657
Mabelleona C. Custodio Member Regional Program Management Support Team 366-3895
Irish Jean M. Omisol Project Development Officer II
Jercel N. Catubig Admin Officer II
Stephen Paul Belen Admin Assistant III
Lawrence Aguilar Clerical Staff
Melbourne Beronio Computer Maintenance Technologist III 426-0593

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Julie Ann F. Gabinete  Focal Person 
Patrick Jun U. Lorque  SAAD Staff  
Ruperto N. Alforque  SAAD Staff  

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Rodel P. Tornilla Regional Executive Director da5ored@yahoo.com
Adelina A. Losa Focal Person 5.da.organic@gmail.com
Mary Grace DP. Rodriguez, Ph. D Action Officer rodriguezmae0509@gmail.com
Janessa A. Relativo Technical Management Team (TMT) Operations – Rice Program janessarelativo@gmail.com
Lorenzo L. Alvina Technical Management Team (TMT) Operations – Corn Program bicolcorn5@gmail.com
Maricris C. Reforba Technical Management Team (TMT) Operations  – HVCDP da5hvcdp@yahoo.com
Ailyn G. Rafer Technical Management Team (TMT) Operations – OA Program 5.da.organic@gmail.com
Alnee Joy O. Adan TMT Planning alneejoyorlain18@gmail.com
Michelle A. Sabido TMT Budget budgetsection_da5@yahoo.com
Evangelina Ruth D. Poloyapoy TMT Accounting accountingsectiondarfu5@yahoo.com
Lovella P. Guarin TMT Information darafid5@yahoo.com
Gilbert S. Salcedo TMT RAED da5raed@yahoo.com
Porfirio B. Peña TMT Procurement da5ored@yahoo.com
Ma. Pureza B. San Buenaventura TMT Human Resource iza0202@yahoo.com
Janet M. Pasamba TMT BAC bacrfo5@gmail.com
Teodoro C. Eleda ROS Superintendent Catanduanes saadcatanduanes2018@gmail.com
Nellie S. Passion ROS Superintendent Masbate da.saadmasbate@gmail.com
Dolores E. Ricafranca ROS Superintendent Sorsogon saadsorg@gmail.com
Nanette S. Suarez Administrative Assistant da5ored@yahoo.com
Bettina Andrea B. Belen Administrative Assistant bettinaandrea.da5@yahoo.com
Carlito L. La Torre IT Officer klandcarlo@gmail.com
Maribeth A. Mangalino Administrative Assistant maribethmangalino1@gmail.com
Ma. Agnes May M. Go Administrative Assistant agnesmaygo@gmail.com
Diwata S. Triumfante Administrative Aide da5saad@yahoo.com
Kim Jonah P. Bolivar Technical Staff kimjonahbolivar@gmail.com
Gail P. Antioquia Technical Staff gail.antioquia@gmail.com
Marilene M. Dimaculangan Technical Staff mayene.dimaculangan@yahoo.com
Aguinaldo C. Francisco, Jr. Technical Staff da5saad@yahoo.com
Julie D. Pobocan Technical Staff juliepobocan@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Nelson B. Bien  OIC, Regional Director 
Consuelo A. Sempuego  SAAD Focal Person 
Joelle M. Benevidez  SAAD Alternate Focal Person 
Salvador S.A. Taduran Jr.  RPMO 
Felix B. Navarete  RPMO 
Jerlinda A. Cruz  RPMO 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Dominador Marquez Focal Person dasaadwv@gmail.com
Jenny Babe Gigato Alternate Focal Person bebgigato@gmail.com
Marciano C. Cabillos Jr. Operation Officer dasaadwv@gmail.com
Cristy Joy Gevero Report Officer dasaadwv@gmail.com
Fritz T. Galapin Procurement Officer dasaadwv@gmail.com
Gene Diaz Jr. IT Officer dasaadwv@gmail.com
Dennie Sherlina Aparri Admin Support dasaadwv@gmail.com
Marjorie Dormido Admin Support dasaadwv@gmail.com
Janine Maestre Admin Support dasaadwv@gmail.com
Dorothy Joy Causing Admin Support dasaadwv@gmail.com
Mouril Legaspi Admin Support dasaadwv@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Remia Aparri  Regional Director 
Carlito Delfin  Asst. Regional Director 
Sonia Antonio  OIC, FAU 
Marby Lauron  OIC, Accounting Section 
Sheryll Mesa  OIC, Budget Section 
Joel Abalayan  Focal Person 
Karen Barsales  Alternate Focal Person 
Mary Grace Dela Cruz  SAAD Secretariat
Jake E. Martirez  SAAD Secretariat

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Atty. Salvador D. Diputado, LL.M, Ph.D. Regional Executive Director (032)268-5187 redsoffice7@yahoo.com
Dir. Joel A. Elumba RTD for Research and Regulations jae59rtddarfo7@gmail.com
Dir. Marina T. Hermoso RTD for Operations rtdmthermoso@gmail.com
Gerry S. Avila, Ph.D. Chief, Field Operations Division gerravil@gmail.com
Ms. Aurea M. Madrio SAAD Focal Person madriojake2018@gmail.com
Ms. Leizl S. Pagaran SAAD Report Officer leizlsarmiento@gmail.com
Mr. Roman C. Dabalos APCO, PATCO – Bohol rmdabalos64@gmail.com
Ms. Sarah J. Perocho APCO, PATCO – Negros Oriental sarah_perocho@yahoo.com
Mr. Gregolito Bunado APCO – PATCO – Siquijor gregolitobunado@yahoo.com
Ms. Marlene C. Cubero Chief, Institutional Development Services
Eng’r. Antonio S. Du Chief, Planning, Monitoring and Evaluation Division asdu_cenviarc@yahoo.com
Mr. Melquiades B. Ibarra Chief, Regional Agriculture and Fisheries Information Section redsoffice7@yahoo.com
Ms. Cheryl M. Dela Victoria RAFIS – Information Officer II cheche@yahoo.com;  rafisda7@yahoo.com
Maria Wencisa B. Egama, Ph.D. OIC Chief, Agribusiness and Marketing Assistance Division daaribiz7@gmail.com
Fabio G. Enriquez, Ph.D. Chief, Research Division fabsyam2004@yahoo.com
Ms. Maria Isabel A. Martinez OIC Chief, Admin and Finance Division and Chief Human Resources Management Section belskie_62@yahoo.com
Mr. Joseph Rommel A. Bascar OIC – General Services Section; Legal Unit josephrommelbascar@yahoo.com
Ms. Antoinette J. Lucenio Chief, Procurement Section da7ps@yahoo.com
Ms. Wilma T. Piedad Chief, Budget Section piedad_wilma@yahoo.com
Ms. Nerillen Z. Dinoy Chief, Accounting Section nerillendinoy@gmail.com
Ms. Isabel N. Sumalinog Chief, Cashiering Unit beljhud@yahoo.com
Catherine A. Alcain Agricultural Technologist saadregion7@gmail.com
Maria Genevieve C. Milagrosa Agricultural Technologist saadregion7@gmail.com
Janeth C. Caindoc Agricultural Technician I saadregion7@gmail.com
Clauden Mae B. Ytang Administrative Assistant III saadregion7@gmail.com
Mikhail C. Ortego Information Officer I saadregion7@gmail.com
Angel Anne G. Mambear Agricultural Technician I saadregion7@gmail.com
Regine Q. Hinacay Administrative Aide VI saadregion7@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Rd Allan L. Poquita  Regional Director 
Jeselita G. Ruinata  Planning Officer 
Harlene C. Cañete  Regional Focal Person 
Ma. Victoria Peña  Budget officer 
Florencio Appari  Division Chief 
Dianne Mae Ravina  Accountant 
Emma Gultiano  Regional Cashier 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Angel C. Enriquez Regional Executive Director da8ored@yahoo.com
Larry U. Sultan RTD for Operations/Regional Focal Person da8fod@gmail.com
Dr. Andew Rodolfo T. Orais Chief FOD/Asst.Regional Focal atorais_09@yahoo.com
Engr. Jecela A. Demegillo Chief, PMED da8planning@yahoo.com
Jenny Lyn R. Almeria, Ph. D. Chief, Admin and Finance Division financedivisionda08@yahoo.com
Arsenia C. Canillas Chief, Budget Section da8budget@yahoo.com
Frances Glynis B. Benitez, CPA Regional Accountant/Chief. Actg. Sec. financedivisionda08@yahoo.com
Martins A. Alde Chief, GSS darfo8.bacsec@gmail.com
Susana V. Galapon Chief, HRMS darfo8_personnel@gmail.com
Francisco C. Rosaroso Chief, RAFIS francis_ross15@yahoo.com
Ferlynn Villarin – Basaῆez Agriculturist II /Action Officer da.saad.rfo8@gmail.com
Conrado K. Daluz Project Development Officer II conradodaluz36@gmail.com
Engr. Vilvic L. Ilo Project Evaluation Officer I ilovilviciloren@gmail.com
Engr. Iris Hayden L. Peňeda Project Evaluation Officer I ipeneda@yahoo.com
Michael F. Dabuet Project Evaluation Officer I migzdabuet@yahoo.com.ph
Francel A. Mero Information Technologist franzmero@gmail.com
Arnold G. Nombre Information Technologist/Lay-out Artist arnoldnombre08@gmail.com
Maria Heidi ZsaZsa C. Eval Administrative Assistant I firstnameheidi69@yahoo.com
Elbert N. Condes, CPA Administrative Assistant I elcondes29@gmail.com
Abigael S. Buhay Administrative Assistant I abigailsamsonsablas@gmail.com
Jecille Marie  A. Lebria Administrative Assistant I jecillemarie@gmail.com
Marc Evans D. Molon Administrative Assistant I sierieino@gmail.com
Zita Myla B. Bajar Administrative Assistant I zitamylabajar@gmail.com
Raiza C. Parantar Administrative Aide III rairaiza30@gmail.com
Sherwin Rey C. Pontillas Administrative Aide III sherwinpontilias21@gmail.com
Edsel S. Delopere Administrative Aide III edsel_teritory@yahoo.com
Jose Sonny R. Galacan Administrative Aide III (Driver)
Elijah Krisher Vic V. Agapay Administrative Aide III da.saad.rfo8@gmail.com
Rachel P. Endrina Administrative Aide III rachel_endrina1@yahoo.com
Bethzaida Genesis F. Girang Administrative Aide III bethzaidagirang@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Juan D. Albaladejo   Regional Director 
Cylet Salvacion C. Lluz   ARD/SAAD Focal 
Margie Ruth C. Acabal   Assistant Focal 
Grace Fenilda Jaradal   Planning Officer 
Keno Dagalea   Budget Officer 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Rad Donn L. Cedeño Regional Executive Director
Ferdinand  Gamorot Regional Focal Fdgamorot@yahoo.com
Reynaldo Campomanes Alternate Focal odlanyer1223@gmail.com
Evalyn Timpangco Action Officer ZANORTE rpmso9.saad.bhangs@gmail.com
Al-Rashid Salim Action Officer SULU nrmrazh69@gmail.com
Glorivic Manalo RPMSO Admin saad.zamboangacity@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Isidro M. Velayo Jr.  Regional Director 
Al- Zath K. Kunting  Assistant Regional Director 
Liliosa R. Paredes  OIC Chief, Finance and Management 
Malili L. Usman  OIC Chief, FPSSD 
Gloria L. Nillo  Chief, RFTFCD 
Arcelita A. Andaya  Budget Officer 
Irish B. Mamhot  Planning Officer 
Alfredo L. Boleng  Accounting 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Carlene C Collado Regional Executive Director da10ored@gmail.com 1028
Carlota S Madriaga Regional Technical Director  csmadriaga@yahoo.com 1046
Chona H Nacalaban Technical Working Group- Head Focal – Rice
Ma. Lourdes M Sypiecco TWG – Member – Livestock
Samuel D Natindim TWG Member – Organic Program
Kersten S Pagalan TWG Member – HVCDP
Richan D Lacanaria TWG Member  – Corn
Richelle T Wong TWG – Member
Carmen M Regalado TWG – Member
Pedro U Bergado TWG – Member
Chedy  V Ansale TWG – Member
Audy G Maagad Focal Person 1046
Lana May S Racines Operations Officer lsracines415@gmail.com 1046
Ruth Esther Q Bermundo Project Development Officer I
June Rey D Cabaraban Project Development Officer I jrcabaraban463712@gmail.com 1046
Clarissa Grace A Apor Project Development Officer I   clarissaapor@gmail com 1046
Angelilah T Cabig Information and Documentation
Lester  A Jaducana Admin and Finance Support – Head
Skylove A Sarmiento Admin and Finance Support – Member
Shem B Salon Admin and Finance Support – Member
Lester  B Apag Admin and Finance Support – Member
Elaine Y Pagunsan Admin and Finance Support – Member
Cara Jane S Sulinay Administrative Assistant saadlds2017@gmail.com 1046
Azbie T Talib Administrative Assistant
Anne Q Paderanga  Administrative Assistant
Danny  Abecia Driver

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Ibrahim R. Sanggoyod  Regional Focal 
Michael Jude A. Apit  Regional Staff 
Marlou N. Fernandez  Provincial Fishery Officer 
Alfonsus M. Gonzaga  Provincial Focal Person 
Kristine P. Agdon  Report Officer 
Villa Flora C. Marcial  Technical Staff 
Arc P. Medroso  Technical Staff 
Ellsworth Miller G. Orlasan  Technical Staff 
Noel M. Saldajeno  Provincial Fishery Officer 
Al Jun B. Magamano  Provincial Focal Person 
Diomedes Acera  Report Officer 
Christopher Kent T. Muksan  Technical Staff 
Rico W. Toriales  Technical Staff 
Joseph B. Deligos  Technical Staff 
Cirilo D. Bagcat  Provincial Fishery Officer 
Virginia P. Valde  Provincial Focal Person 
Jessie Chris Apales  Report Officer 
Marilou S. Lumaray  Technical Staff 
Bernie Beduya  Technical Staff 
Jade A. Barro  Technical Staff 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Engr. Ricardo M. Oñate, Jr. Regional Executive Director (082) 221-9697

(082) 226-3625

darfoxi.ored@gmail.com 1100
Marila L. Corpuz Regional Technical Director for Operations (082) 226-3625 operationsreg11@gmail.com 1124 / 1157
Naomi C. Lamata Senior Agriculturist/ SAAD Regional Focal (082) 226-3625 larois07@gmail.com 1122
Bernalyn C. Briones Area Coordinator II/ Report Officer bernalyn.briones12@gmail.com
Marianne Pearl S. Pabillaran Area Coordinator II/Operations Officer mpspabillaran@gmail.com
Lesther P. Lucas Area Coordinator II/ Security Officer da.dvo.saad@gmail.com
Jake Darren T. Colina Area Coordinator II/ IT Officer colinajakedaren@gmail.com
Anwar S. Abdulkadir Area Coordinator II/ IT Officer anwarabdulkadir1119@gmail.com
Anna Marie L. Marabarbas Admin Assistant V malabarbas1971@gmail.com
Gemma L. Panganiban Admin Aide IV panganibangemma7@gmail.com
Donna Melanie P. Mulles Admin Aide VI da.dvo.saad@gmail.com
Solar Mae V. Revortera Admin Aide VI reborterasolarmae@yahoo.com
Anthony D. Desabilla Chauffeur II da.dvo.saad@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Alfeo G. Piloton  OIC, Regional Director 
Christie Mae Ranque  Planning Officer 
Maria Hesper Javines  Budget Officer 
Jefferson  Montera  Provincial Fisheries Officer 
Maricel P. Antiga  SAAD Focal Person 
Ramonito Cabasan, Jr.  FLDT 
Domingo Napoles  FLDT 
Allan Cordova  Technical Staff in Mariculture 
Danica Mae Silva  FLDT 
Jixelyn Portacion  IEC Officer 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Maimona B. Amil Focal Person/Senior Science Research Specialist(SSRS) 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83
Elma L. Delante Deputy Focal Person/ Agriculturist I 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83
Mark Anthony C. Marfe Project Dev’t Officer 1/ Information Communication Technologist 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83
Nino F. Anzano Admin Asst. IV/ Report Officer 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83
Princess Anne A. Espulgar Admin Asst. IV/ Procurement Officer 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83
Krezel B. Salvador Admin Asst. III/ Procurement Officer 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83
Rainee Sabucido Admin Asst. IV/ Procurement Officer 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83
Rorie Politud Administrative Aide V 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83
Mary Grace Domingo Administrative Aide V 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83
Vania Rei Elvena Administrative Aide VI/Acctg. 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83
Aljasser Kusain Administrative Aide VI/(IT) 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83
Aireen Legaspi Administrative Aide VI/(Budget) 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83
Marcos B. Sakib Administrative Assistant IV 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83
Edser Alfonso P. Andres Admin Assistant III 228-3413 saad.darfo12@gmail.com 83

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Usop D. Pendaliday, Jr  Program Director/Steering and Review Committee 
Abdelnaser A. Tarabasa  Regional Focal Person (Steering and Review Committee) 
Mercy M. Tomo  Member, Steering and Review Committee 
Laila L. Emperua  Focal Person (Technical Staff Team Leader) 
Pear Lyn Joie A. Alipato  Accounting/TWG 
Asuncion C. Fernando  Administrative Staff/National Secretariat 
Benjamin Cadut, Jr.  Administrative Staff/National Secretariat 
Mikhail Sabdani  PMEU Staff 
Mary Joy V. Bayadong  PMEU Staff 

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Visa T. Dimerin, CESO V  Regional Director 
Edgardo P. Balambao  ARD/ SAAD Program Regional Focal 
Elvera B. Sayas  Chief, Admin and Finance 
Rizalinda L. Abing  Chief, FPSSD 
Anna Melissa M. Talavera  Chief, RFTFCD 
Janeth Jaradal  OIC, GSU 
Calsoma Manangkiran  OIC, Budget Section 
Restituto B. Bautista  Capture Fisheries Section, Focal Person 
Reymond Lagangga   Staff, Budget Section 
Jestoni B. Quijado  Regional Staff, SAAD 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Abel James Monteagudo Regional Executive Director / Regional Focal Person saadcaraga@gmail.com
Jeikem D. Sanchez Agriculturist II/Deputy Focal Person saadcaraga@gmail.com
Egie D. Manlunas Information System Analyst I/IT Officer saadcaraga@gmail.com
Junabelle C. Casio SAAD Planning Officer saadcaraga@gmail.com
Rizele R. Roseos SAAD Procurement Officer saadcaraga@gmail.com
Niña Jane A. Villagonza SAAD Monitoring Officer saadcaraga@gmail.com
Mark Angelo C. Pineda SAAD Information Officer saadcaraga@gmail.com
Bryan M. Buzon SAAD Driver saadcaraga@gmail.com
Roberto R. Hipolao, Jr. Planning Officer II/TWG Head saadcaraga@gmail.com
Menchie A. Samorano Project Evaluation Officer II, M&E Section saadcaraga@gmail.com
Rhea C. Abao Information Officer II, RAFIS saadcaraga@gmail.com
Thessalyn A. Bongcawel Engineer II, RAED saadcaraga@gmail.com
Primitiva O. Arquion Admin Officer IV, Budget Section saadcaraga@gmail.com
Esther H. Openiano Admin Assisstant III, Accounting Section saadcaraga@gmail.com
Rey U. Frias Senior Agriculturist, AMAD saadcaraga@gmail.com
Catherine Joy R. Tortola Science Research Specialist II, RES Tagbina Station saadcaraga@gmail.com
Marco Antonio C. Morido Senior Agriculturist, HVCD Program saadcaraga@gmail.com
Francis Louie C. Parina Agriculturist II, Corn Program saadcaraga@gmail.com
Noli G. Orog Agriculturist II, Rice Program saadcaraga@gmail.com
Clint Jun G. Dahino Agriculturist I, Livestock Program saadcaraga@gmail.com
Cindy A. Burdeos Agriculturist I, OA Program saadcaraga@gmail.com
Melody A. Guimary Supervising Agriculturist, FOD/BAC saadcaraga@gmail.com
PROVINCIAL PROGRAM MANAGEMENT SUPPORT OFFICES

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Digna D. Villanueva  Agricultural Program Coordinating Officer (APCO)/Agricultural Center Chief II
semion S. Baucas Assistant APCO/Senior Scince Research Specialist
Karen Mae D. Drapiza Administrative Assistant/Administrative Assistant III maedrapiza@gmail.com
Kathleen Faye B. Agonoy Information officer /Information Officer I
Marjorie A. Tangliben Area Coordinator : sta marcela/flora, acting provincial coordinator/Area Coordinator IV marjtesdapayao@gmail.com
Marilou B. Marjalino Area Coordinator: Calanansan/Area Coordinator IV
Garry D. Tinguey Area Coordinator : Conner/Area Coordinator IV
Ruby Ann B. Vicerra Area Coordinator: Luna/Pudtol/Area Coordinator IV vicerra1905@gmail.com
Bernadeth G. Daggay Area Coordinator: Cabugao/Area Coordinator III bernadethgd@mail.com
Jeffrey J. Calizo Agriculturist:  Pudtol/Agricultural Technician II
Roniel  A. Dugay Agriculturist:  Luna/Agricultural Technician II dugayroniel117@gmail.com
Shirla T. Kengay Agriculturist:  Conner/Agricultural Technician II
Roldan A. Orteza Agriculturist:  Sta. Marcela/Agricultural Technician II ortezadannel29@gmail.com
Shermyn P. Pecban Agriculturist:  Cabugao/Agricultural Technician II pecbanammen@gmail.com
Nel Mark A. Rasay Agriculturist:  Flora/Agricultural Technician II
Jhon Jhon  Taccalan Agriculturist:  Calanasan/Agricultural Technician II
Ernie A. Rasay  Farm worker: Roz Luna/Administrative Aide IV
Cheney D. So Farm worker: ROS Luna/Administrative Aide IV
Le Ann A. Aguirre Information and Technology officer/Computer Maintenance Technologist I agustinleann@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Meynard Domingo  PFO
Joefel Gamiao  Aquaculturist I 
Roy Garcia  FIRO I
Joy Precious Ortega  Infor Assistant
Eric Jay B. Juan  Aquacultural Technician I 
Michelle Claveria  Aquacultural Technician I  

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Beverly T. Pekas Agricultural Program Coordinating Officer (APCO)/Agricultural Center Chief II
Pedro  C. Pinos-an Assistant APCO/senior Agriculturist
Noel L. Ananey Administrative Assistant III/Administrative Assistant III Libed_noel@yahoo.com
Ashley Cate O. Fagyan Information and Technoclogy Officer/Computer Maintenance Technologist I Aayeczee16@gmail.com
Dinah P. Ay-yango Information Officer I/Information Officer I
Engracia P. Chugsayan Area Coordinator: Sabanagan/acting provincial coordinator/Area Coordinator IV
Isabel O. Baniaga Area Coordinator: Sagada & Besao/Area Coordinator III isabelbaniaga@gmail.com
Jessica C. Guibong Area Coordinator: Tadian & Bauko/Area Coordinator III jeycguibong@gmail.com
Mitchie Gay  Nicolas Area Coordinator: Natoninn & Barlig/Area Coordinator III liwanenmitchie@yahoo.com
Beverly F. Nimer Area Coordinator: Paracelis/Area Coordinator III ylreveb19.yngmail.com
Abigail C. Tudlong Area Coordinator: Bontoc & Sadanga/Area Coordinator III
Ngaya-an  Sigcop Agriculturist: Barlig & Natonin/Agricultural Technician II ngayaan2@gmail.com
Laureen G. Poyongan Agriculturist: Paracelis/Agricultural Technician II poyonganlau@gmail.com
Danny T. Macyon Agriculturist: Tadian & Bauko/Agricultural Technician II
Christian c. Fortin Agriculturist: Bontoc & Sadanga/Agricultural Technician II
Jovanie T. Anongos Agriculturist: Sagada & Besao/Agricultural Technician II
Genevieve T. Angitag Farm worker/Administrative Aide IV 
Luisa D. Linggayo Farm Worker/Administrative Aide IV 

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Martha B. Estima  PFO
Olive Jets Manalog  Aquaculturist I 
Jonathan Gacad  Info Assistant
Rosemarie Gassingga  Aquacultural Technician I 
Kay Dominique Coloma  Agricultural Technician I 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Balag-ey A. Claver Agricultural Program Coordinating Officer (APCO)/Agricultural Center Chief II
Bentres P. Goyo Assistant APCO/Agriculturist II
Rheyzel Joyce R. Banawag Administrative officer/Administrative Assistant III Johnzhelreyes@gmail.com
Ryan Floyd  M. Sarne  Information and Technology officer/Computer Maintenance Technologist I yanyan.sarne@gmail.com
Merry Ann D. Wandas Information officer/Information Officer I
Charity D. Sabaway Area coordinator:Tabuk , Acting Provincial Coordnator/Area Coordinator IV charitysabaway@gmail.com
Johnrey D. Bentinan  Area coordinator: Balbalan/Area Coordinator III jbentinan@gmail.com
Rema B. Longan Area coordinator: Pasil;/Area Coordinator III r.longan122@gmail.com
Ayra Melia  W. Mangatam Area coordinator: Tanudan/Area Coordinator III
Jocel  D. Daluping Area coordinator: Lubuangan Tinglayan/Area Coordinator III dalupingj@gmail.com
Mowanah Marie C. Jovellanos Area coordinator:Pinukpok & Rizal/Area Coordinator III mmcjovellanos@gmail.com
Suzette B. Galinggan Agriculturist: Pasil/Agricultural Technician II galinggansuzette@gmail.com
Ivy  P. Puddad Agriculturist: Balbalan/Agricultural Technician II ivypuddad@gmail.com
Semion P. Beligan Agriculturist: Tanudan/Agricultural Technician II Semionbeligan8@gmail.com
Richard Allan D. Wagsingan Clerk/Administrative Aide IV  r.wagsingan@yahoo.com
Violeta  D. Banawag Farm Worker: Apco office/Administrative Aide IV 
Joan D. Dawigoy Farm Worker: ROS Rizal/Administrative Aide IV 
Manuel  Duliano Farm Worker: ROS Rizal/Administrative Aide IV
Harry N. Odlus Farm Worker: ROS Rizal/Administrative Aide IV 
Jay-ar D. Oliganga Farm Worker: ROS Rizal/Administrative Aide IV
Marilou M. Suguitan Farm Worker: ROS Rizal/Administrative Aide IV 
Ferdinand L. Guya Farm Worker: ROS Rizal/Administrative Aide IV

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Joyce M. Ducyogen  PFO
Sarah Jean Biyang  FIRO I 
Clifford Fernandez  Aquaculturist I 
Jonathan Uminga  Project Assitant I 
Romel Ammakiw  Aquacultural Technician II 
Noemi Nadnaden  Info Assistant 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Gerardo L. Laredo APCO / Provincial Coordinator da4bmimaplan2019@gmail.com
Wily Adrian E. Vergara Area Coordinator da4bmimaplan2019@gmail.com
Vilmar J. Robes Area Coordinator da4bmimaplan2019@gmail.com
Ian Von A. Yadao Area Coordinator da4bmimaplan2019@gmail.com
Mario S. Paz Area Coordinator da4bmimaplan2019@gmail.com
Jhonzell Panganiban Area Coordinator da4bmimaplan2019@gmail.com
Reina Salve Santiago Admin Assistant III da4bmimaplan2019@gmail.com
Jouriel S. Tolosa IT da4bmimaplan2019@gmail.com
Eddie Boy Palmero Utility

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Mcerrl M. Maru  Provincial SAAD Staff  
Dominic B. Masecampo  Provincial SAAD Staff  

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Edgar V. Ollet APCO Catanduanes saadcatanduanes2018@gmail.com
Melrose T. Bernal Provincial Coordinator melbernal53@gmail.com
Rea T. Tomagan Area Coordinator saadcatanduanes2018@gmail.com
Nelly R. Emerenciana Area Coordinator saadcatanduanes2018@gmail.com
Sarah Jane G. Clemente Area Coordinator saadcatanduanes2018@gmail.com
Romy Judson G. Eusebio IT Officer saadcatanduanes2018@gmail.com
Israel V. Dela Rosa Administrative Assistant saadcatanduanes2018@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Jorge T. Camacho  Province of Catanduanes 
Claire Casais  Province of Catanduanes 
Maycee Dacillo  Province of Catanduanes 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Wilfredo DJ. Nelmida APCO Masbate masbate.5@gmail.com
Jose M. Barquero Provincial Coordinator barquerojose375@gmail.com
Elia Kim A. Longcayana Area Coordinator da.saadmasbate@gmail.com
Rose Ann R. Trabado Area Coordinator da.saadmasbate@gmail.com
Dave M. Villanueva Area Coordinator da.saadmasbate@gmail.com
Danilo J. Nelmida Area Coordinator da.saadmasbate@gmail.com
Mark B. Cristobal Area Coordinator da.saadmasbate@gmail.com
Charence A. Gueriba Area Coordinator da.saadmasbate@gmail.com
Jonathan S. Claro IT Officer da.saadmasbate@gmail.com
Marigold P. De Jesus Administrative Assistant da.saadmasbate@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Rolando P. Tiam  Province of Masbate 
Maria Mae Guzman  Province of Masbate 
Angie Veso  Province of Masbate 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Florentino D. Ubalde, Jr. APCO Sorsogon tino_bs@yahoo.com
Mary Rose E. Detera Provincial Coordinator saadsorg@gmail.com
Daisy C. Guadamor Area Coordinator saadsorg@gmail.com
Ma. Ligaya B. Renegado Area Coordinator saadsorg@gmail.com
Joanne D. Grefalda Area Coordinator saadsorg@gmail.com
Jose Keren S. Lasala Area Coordinator saadsorg@gmail.com
Jhonel G. Albao Area Coordinator saadsorg@gmail.com
Freden D. Ebuenga IT Officer saadsorg@gmail.com
Allen D. Jao Administrative Assistant saadsorg@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Arnaldo Romeo A. Claveron  Province of Sorsogon 
Rafaela Bose  Province of Sorsogon 
Christina Gabito  Province of Sorsogon 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Sonie Guanco Provicial Coordinator / APCO dasaadwv@gmail.com
Marian A. Ortega Area Coordinator dasaadwv@gmail.com
Jesa B. Joaquin Area Coordinator dasaadwv@gmail.com
Elvin Acosta Area Coordinator dasaadwv@gmail.com
Mylene Sangcap IT Officer dasaadwv@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Lorna Angor  Provincial Director  
Richard Cordero  Provincial SAAD Staff  
Belle Margarette Segurigan  SAAD Staff 
Diana Gallego  SAAD Staff 
Marifel Ortega  SAAD Staff 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Jenito Balairos Provicial Coordinator / APCO saadnegooc@gmail.com
Lyra Tilad Area Coordinator saadnegooc@gmail.com
Amy Parillo Area Coordinator saadnegooc@gmail.com
Mark Lloyd Magallona Area Coordinator saadnegooc@gmail.com
Kenneth Joseph Caňonero IT Officer saadnegooc@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Marian Jill Abeto  Provincial Director 
Essa Kathleen Yanson  Provincial SAAD Staff 
Faith Ban Tajanlangit  SAAD Staff 
Gee Ann Ibanez  SAAD Staff 
Marjorie Berot  SAAD Staff 

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Florencia Mepaña  Provincial Fishery Officer 
Stepanie Abuyabor  PFO Negros SAAD staff 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Jesanro S. Amarante Provincial Coordinator saadnegoriental@gmail.com

jezlex@gmail.com

Marcelina U. Cabonelas Area Coordinator mcabonelas55@gmail.com
Maria Angelina S. Cubalan Area Coordinator mariaangelina@gmail.com
Princess Akimi F. Makabinguil Area Coordinator princess.macabinguil@gmail.com
Essyl L. Lisondra Area Coordinator ueki.lysse@gmail.com
Kathy C. Diego Area Coordinator diegokathy96@gmail.com
Johnpaulie O. Sunico Area Coordinator jepzysunico@gmail.com
Randy P. Carpio Area Coordinator randycarpio17@gmail.com
Karl C. Cabonelas Information Officer I karlklain16@gmail.com
Francis Ray G. Ozoa Information Officer I frozoa80@gmail.com
Mary Anne Tangunan Administrative Aide IV annetangunan@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Candido Samijon  Provincial Fishery Officer 
Ana Liza Anib  PFO Bohol staff 
Jam Alphie Lagrimas  PFO Bohol staff 
Mark Anthony Tomo  PFO Bohol staff 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Sofronio P. Quilicot Jr. Provincial Coordinator jojoquilicot@yahoo.com
Ian H. Egam Area Coordinator ianegamhan6@gmail.com
John Paul A. Sanchez Area Coordinator jhen04john@gmail.com
Grace T. Cutanda Area Coordinator graciecute_102391
Juge Mhel C. Epe Area Coordinator jugemhelepe@gmail.com
Maria Airlen B. Garcia Area Coordinator garciamariaairlen@gmail.com
Dionisio G. Gomez, Jr. Information Officer I gomezjayr715@gmil.com
Ladylight L. Cailing Administrative Assistant III iamladyleopando@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Stepanie Abuyabor  PFO Negros SAAD staff 
Warren Inao  Provincial Fishery Officer 
Rudolfo Apparri  PFO Siquijor staff 
Jack Pradera  PFO Siquijor staff 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Agnes Guanella M. Cafe Provincial Coordinator saadsiquijor@gmail.com
Joezel K. Lazarte Area Coordinator saadsiquijor@gmail.com
Harold F. Malolot Area Coordinator saadsiquijor@gmail.com
Franz F. Sumondong Area Coordinator saadsiquijor@gmail.com
Lady Lyn B. Maningo Information Officer I saadsiquijor@gmail.com
Rochelle M. Sumalpong Administrative Assistant III saadsiquijor@gmail.com

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Jennifer D. Surio Area Focal Person jhie_chumz19@gmail.com
Engr. Dennis C. Hermosa Provincial Coordinator deh,jeancity@gmail.com
Jim M. Licas Area Coordinator III saad.nsmr.acjlicas@gmail.com
Farrah F. Ronato Area Coordinator III farraf.ronato@yahoo.com
Peter Paul E. Floralde Area Coordinator III
Perlis C. Ramos Area Coordinator III iamperlis94@gmail.com
Marifel O. Duran Area Coordinator III duranmarifel@gmail.com
June Robert B. Bracamonte Information Technologist bracamontejune21@gmail.com
Joy April S. Balanday Administrative Assistant I tajoybalanday@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Loregenia Briones   PFO 
Nezzyl Tuba  Provincial Focal

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Nemi Aurora B. Abalos Area Focal Person nemieabalos@yahoo.com
Antonio B. Luceres, Jr. Provincial Coordinator ablucers79@gmail.com
Gary A. Gallenero Area Coordinator III saad.esmr.acggallenero@gmail.com
Evan Jess M. Villanueva Area Coordinator III evan.mvillanueva@yahoo.com
Niño Roque I. Docena Area Coordinator III oninsdocena@gmail.com
Cristy A. Bitos Area Coordinator III cristyayubanbitos@gmail.com
Mark Kevin L. Caspe Area Coordinator III saad.esmr@gmail.com
Michelle N. Abucay Information Technologist saad.esmr@gmail.com
Lilibeth C. Cidro Administrative Assistant I lilibethcidro185@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Nelia Tomayao   PFO 
Rosalie Ortigosa   Provincial Focal 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Joel D. Pedraza Area Focal Person dapcosection@gmail.com
Kristine Dorothea T. Danago Provincial Coordinator saad.wsmr.ackdanago123@gmail.com
Melissa P. Lacabe Area Coordinator III saad.wsmr.acmlacabe123@gmail.com
Rianne B. Gula Area Coordinator III saad.wsmr.acrgula123@gmail.com
Jocelyn G. Torres Area Coordinator III saad.wsmr.acjtorres123@gmail.com
Roy A. Tabontabon Area Coordinator III tabontabon@yahoo.com
Jacquenette P. Tondo Area Coordinator III jacquenettetondo@gmail.com
Honey R. Abas Administrative Assistant I saad.wsmr.aahabas123@gmail.com
Joven Paul L. Avila Information Technologist saad.wsmr.itjavila123@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Vicenta Projimo   PFO
Marlon Sale   Provincial Focal

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Diosdado D. Abanes, Jr. Area Focal Person da8fod@gmail.com
Mildred C. Bregildo Provincial Coordinator micoagriculturist@gmail.com
Danilo D. Abanes Area Coordinator III dani.royale.abnz02@gmail.com
Reno A. Castil Area Coordinator III renocastil@gmail.com
Jose T. Tundag, Jr. Area Coordinator III jose.tundag@yahoo.com
Deo Abel A. Cebreros Area Coordinator III saad.esmr@gmail.com
Floriel A. Royo Area Coordinator III florielarguelles@gmail.com
Aljon D. De Veyra Information Technologist aljondeveyra22@gmail.com
Adley T. Adora Administrative Assistant I adoraadley@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Julius Alpino   PFO 
Maria Lourdes Quero   Provincial Focal

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Fabian S. Aldiano Area Focal Person fabian.aldiano@yahoo.com
Jocelyn A. Cabaῆas Provincial Coordinator jacabanas@gmail.com
Rovelyn V. Timkang Area Coordinator III nenengtimkang@gmail.com
Trisha D. Fami Area Coordinator III famitrisha25@gmailcom
Cristine B. Bates Area Coordinator III cristinebates95@gmail.com
Lourdes O. Abueva Area Coordinator III lourdes96abueva@gmail.com
Lou Mark S. Fuentes Area Coordinator III loumarklmf@gmail.com
Eric M. Araña Information Technologist 449941@gmail.com
Hannah Clare V. Aguelo Administrative Assistant I claremiole@yahoo.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Ricardo Davis  PFO 
Pedro Alberca   Provincial Focal

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Ronillo Dusaban Zamboanga del Norte Provincial coordinator saad.zmbg.pcrdusaban@gmail.com
Jailyn Gamutan Technical Officer for Livestock
Rheva Sawayan Technical Officer for Crops
Jemaima Estillore Technical Officer for Engineering
Maria Lisa Miral Technical Officer for Marketing
Irish Jane Mallo Area Coordinator
Cecille La Plana Area Coordinator
Omar Loong Area Coordinator
Mary Grace Gregorio Area Coordinator
Roger Dave Gramatica Area Coordinator
Nalyn Brences Area Coordinator
Shelain Apolinario Area Coordinator
Abegail Malcampo Area Coordinator
Marisol Opinio Area Coordinator
Benhar Abunawas Area Coordinator
Rachel Rubio Area Coordinator
Catherine Aranton Area Coordinator
Nurhainar Salim Area Coordinator
Jann Niño Acopiado Admin Staff
Carlo Glenn Palacat Admin Staff
Krizza Mari Sergas Admin Staff
Jeffrey Nigos IT Staff saad.zanorte@gmail.com

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Rey A. Tercio  PFO, Zamboanga Del Norte 
Myrna B. Bastasa  Technical Staff, PFO- ZDN   
Sharlyn S. Racaza  Technical Staff, PMES 

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Jeffrey Salih Sulu Provincial Coordinator jeffsalih@gmail.com
Al-Nas Yusop Area Coordinator
Al Khartemar Sangkula Area Coordinator
Analisa Dauring Area Coordinator
Ahmed Yamani Area Coordinator
Shie Ann Anda Area Coordinator
Almighty Jawali Admin Staff donexjawali@gmail.com
Ernest Baird IT Staff nestty1982@gmail.com

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Liezel Sios-e Misamis Occidental APCO agri10poc.ldn@gmail.com
Elvie Cagatan Area Coordinator
Catherine Docor Area Coordinator
Kimberly Ann Dawn Medillin Area Coordinator

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Arlene Almo Bukidnon APCO agri10poc.buk@gmail.com
Jamaica Docdoc Area Coordinator
Ralph Christian Sabud Area Coordinator
Sanshynne Maglangait Area Coordinator
Clear-Ann Villejo Area Coordinator
Feby Grace Doydora Area Coordinator

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Sabdullah Macapodi Lanao del Sur Provincial coordinator yas.macapodi@gmail.com
Waedah Sania Makil Area Coordinator

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Abdulharris Paporo Lanao del Norte APCO agri10poc.moc@gmail.com
Sayyed Almadinie Decampong Area Coordinator
Dyna Roselle Bangud Area Coordinator
Raymund Bornea Area Coordinator
Fawquiah Acmad Area Coordinator

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Alirashid Dilangalen  
Jose Roy Aguiree Project Dev’t Officer 1
Roy A. Panes Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Arthur J. Jimena Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Anisa Allyn M. Saaduddin Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Charielyn J. Quinlat Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Ma. Christina Taguran Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Catherine Domael Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Nancy Ignacio Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Jocelyn C. Sugabo Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Josephine S. Ting Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Katrina Kaye T. Sillo Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Vanessa Faith A. Vergara IT/PDO – I

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Joseph Albert B. Uluan  PFO 
Charlyn Bugtay  PFO-Staff 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Amrullah P. Alonto Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Normalah M. Ulama Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Alifata S. Ali Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Luna B. Kasuyo Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Bai Manshurie Sakib Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Jeremy Marpuri Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Rodel Miranda Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Prezy B. Requiso Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Marneli Mariano Pia Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Jeman G. Acojedo Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Merlito Pilarion Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Levi D. Peteros Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Marlon K. Natividad IT/PDO – I

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Gemma Chyrel G. Moreno  PFO 
Maritess Magallanes  PFO-Staff 

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Kristine E. Benitez Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Normohamad L. Lembak Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Shiela Mae P. Saron Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I
Evangeline A. Mamongkat Area Coordinator/ Project Dev’t Officer – I

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Jeffrey I. Nuñez  PFO 
Joey Trinidad  PFO-Staff 

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Bimbo C. Lagare  OIC, PFO/ SAAD Provincial Focal 
Chelow Pairat  Alternate Provincial Focal, PFO
Trifonio Galagar  Provincial Staff, PFO
Jaesam Cimagala  Provincial Staff, PFO
Elreo Terrado  Provincial Staff, PFO

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Ma. Teresa C. Espinido ACC II/Chief, APCO
Mellan Radia Agusan del Sur Provincial Coordinator
Richard Lalisan Area Coordinator
Ariel Obillos Area Coordinator
Jay Anthony Caliso Area Coordinator
Jenelyn Beloy Area Coordinator

Fishery Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

Noel C. Pugoy  OIC, PFO/  SAAD Provincial Focal 
Julius Sabino  Alternate Provincial Focal, PFO
Juvel Dumagtoy  Provincial Staff, PFO 
Elpidio Oracion  Provincial Staff, PFO 
Roger Otagan  Provincial Staff, PFO

Agriculture Sector

NAME

DESIGNATION

DIRECT LINE

EMAIL

LOCAL

June Anthony S. Ouano ACC II/Chief, APCO
Gressa Mae Santinas Surigao del Sur Provincial Coordinator
Ligaya Toroy Area Coordinator
Rosemyr Bulatin Area Coordinator
Porcelito Escobal, Jr. Area Coordinator
Fritz Don Bareng Area Coordinator

President Rodrigo Roa Duterte
Republic of the Philippines

William D. Dar, Ph. D.
Secretary, Department of Agriculture

Myer G. Mula, Ph. D.
Program Director

                  

Back To Top